Αγαπητοί Γονείς και Μαθητές-τριες

Νιώθω ευλογημένος που εντελώς αναπάντεχα, καλούμαι να συνεχίσω την μακρόχρονη εκπαιδευτική μου πορεία, στο 5ο Γυμνάσιο του Δήμου μας . Έχοντας συμπληρώσει περίπου τέσσερις δεκαετίες στην εκπαίδευση, και πλέον των δυο δεκαετιών διευθυντικής ευθύνης στο περίφημο "ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ", από τη νέα σχολική χρονιά 2018-19 τοποθετήθηκα  στο Γυμνάσιο μας για την  επόμενη διετία. Αναλαμβάνω τις νέες μου ευθύνες με χαρά, με κέφι, με διάθεση, με όραμα, με ενθουσιασμό. Το  πλέον όμορφο κομμάτι της κοινωνίας μας είναι τα παιδιά  μας. Είναι το φως, η  ελπιδοφόρα προοπτική  της ταλαιπωρούμενης πατρίδας μας. Με αισιοδοξία, προσβλέποντας στη στήριξη όλων των Θεσμικών φορέων της τοπικής κοινωνίας αλλά περισσότερο στη δική σας, των Γονέων και των μαθητών-τριών, πιστεύω ότι το Σχολείο μας, θα συνεχίσει την προοδευτική, καινοτόμο, επιτυχημένη πορεία του στη κατάκτηση της γνώσης  που δημιουργεί ελεύθερους στη σκέψη, στη πράξη, στη ζωή πολίτες. Δηλώνω σεβασμό και αναγνώριση στο έργο των συναδέλφων Διευθυντών και καθηγητών, που υπηρέτησαν και υπηρετούν  σήμερα στο σχολείο μας και ελπίζω και καταφέρω να συνεχίσω, την επιτυχημένη προσπάθειά τους.

Άγιος Δημήτριος 14 Σεπτεμβρίου 2018
                                                        ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Ν. ΚΟΒΑΣ